سوالات متداول

در قسمت زیر بخشی از سوالات متداول بیماران جهت آگاهی بیشتر قرار داده شده در صورتی که سوالی از دکتر که خارج از سوالات زیر است را دارید برای طرح سوالات خود اینجا کلیک کنید

۱- آیا افراد سیگاری می‌توانند از درمان ایمپلنت استفاده کنند؟
بلی – البته ریسک موفقیت در این افراد بالاتر رفته و طول عمر ایمپلنت می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. ولی در صورتی که فرد سیگاری بهداشت دهان را در سطح بالایی رعایت نماید منعی برای استفاده از ایمپلنت ندارد.

۲- آیا ایمپلنت در افراد دیابتیک (مبتلا به بیماری قند) منع دارد؟
خیر- منعی ندارد به شرطی که وضعیت قند خون تحت کنترل بوده و قند خون کمتر از ۱۴۰ باشد (در زمان جراحی ایمپلنت). ضمنا ریسک موفقیت در این افراد نسبت به افراد طبیعی بیشتر بوده و ممکن است طول عمر ایمپلنت را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

۳- آیا ایمپلنت‌ها می‌توانند به ایمپلنت مجاوربریج شوند (وصل شوند)؟
بلی – ایمپلنت‌های کنار هم بهتر است به یکدیگر وصل شوند (اسپلینت شوند).

۴- آیا ایمپلنت می‌تواند به دندان طبیعی مجاور وصل شود؟
خیر

۵- آیا روکش ایمپلنت با چسب موقت و یا دائم به قسمت تاجی چسبانده می‌شود؟
معمولا همیشه با چسب موقت چسبانده می‌شود زیرا در معاینات دوره ای هر وقت دندانپزشک مایل بود بتواند به راحتی روکش را خارج نماید.

۶- تفاوت برندهای مختلف ایمپلنت در چیست؟
طراحی ایمپلنت‌ها از نظر شکل ایمپلنت و اباتمنت و نحوه اتصال ایمپلنت به اباتمنت و تکنولوژی سطح ایمپلنت‌ها متفاوت است ولی جنس تمام ایمپلنت‌هااز جنس آلیاژ تیتانیوم می‌باشد.

۷- آیا ایمپلنت در دندان‌های قدامی‌زیبایی می‌باشد؟
خیر-اگر بیماری به دنبال زیبایی در دندان‌های قدامی‌باشد می‌تواند ابتدا از درمان‌های بریج، متحرک و … استفاده نماید ولی ایمپلنت می‌تواند بدون آسیب به دندان‌های مجاور خود و با حفظ استخوان فک درمانی با دوام بیشتر در ناحیه قدامی‌نسبت به سایر درمان‌ها تامین نماید.

۸- بهترین زمان درمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان با توجه به تحلیل‌های استخوان فک چه زمانی می‌باشد؟
بهترین زمان طبق مقالات روز دنیا ۴ تا ۱۰ ماه بعد از کشیدن دندان بوده و پس از آن استخوان دچار تحلیل جبران ناپذیری می‌شود. اما می‌توان بعد از حداقل ۳ ماه پس از کشیدن دندان نیز اقدام به جایگزینی ایمپلنت نمود.

۹- آیا ایمپلنت عوارضی مثل تاثیر بر روی سیستم قلبی و عروقی و … دارد؟
خیر در حالت عادی ایمپلنت هیچ تاثیر و عوارض جانبی بر روی سایر اعضای بدن ندارد.